zarejestruj się już dziś: +48 600 664 993

e-mail: gabinet@orthostica.pl

Ortodoncja dzieci i dorosłych
Leczenie wad zgryzu dzieci i dorosłych

PORADY - KLASA II PODKLASA 1

Charakterystyką tej wady jest dysproporcja w rozmiarze górnej i dolnej szczęki oraz następowym wystawieniem górnych zębów w przód. Bywa, że jest ono mocno zaznaczone i dochodzi nawet do 15 mm.

Zgryz wyróżnia się cofnięciem dolnych zębów o jeden do tyłu, co wpływa na nieprawidłowy nacisk tylnym guzikiem pierwszego górnego trzonowca na bruzdę środkową dolnego pierwszego trzonowca. W zgryzie prawidłowym natomiast pierwszy górny trzonowiec gryzie przednim guzikiem na dolny ząb trzonowy.

Wpływa to na następujące zmiany w profilu twarzy:

  • wysunięcie górnej wargi;
  • cofnięcie brody;
  • mocno uwidacznia bruzdę pod dolną wargą.

Etiologia

Wada ta może powstać samoistnie z przyczyn genetycznych lub być wywołana nieprawidłowymi nawykami w dzieciństwie, np. ssaniem kciuka, wciąganiem dolnej wargi, obgryzaniem paznokci czy długopisów.


Leczenie

Korekcja tej wady u dzieci polega na aktywacji poprzedniego wzrostu dolnej szczęki z pomocą aparatu ruchomego (Twin Bloka) lub stałego (Herbsta). Sposób działania tego typu aparatów prezentujemy na grafice.

U osób dorosłych, u których występuje mała dysproporcja, stosuje się kamuflaż wady bazujący na cofnięciu górnych zębów i delikatnym wysunięciu dolnych, tak by efekt był jak najbardziej zbliżony do zgryzu prawidłowego.

Jeśli wada jest na tyle wyraźna, że korekcja zgryzu samym aparatem nie wystarczy – konieczna jest chirurgiczna operacja szczęk, której celem jest wysunięcie dolnej szczęki (żuchwy).

KLINIKA ORTHOSTICA
ul. Borowskiego 11/2
66-400 Gorzów Wielkopolski
+48 600 664 993